Sözde Dağlık Karabağ rejimi lağvediliyor

Azerbaycan’ın 19 Eylül’de Karabağ’da başlattığı ve bir günde zafere ulaştığı antiterör operasyonunun ardından 30 yıldan fazla bir süredir Karabağ’ı işgal eden ayrılıkçı Ermeniler bölgeden ayrılıyor.

Zaferin ardından Karabağ’ın her noktasına Azerbaycan bayrakları dikilirken, ayrılıkçı Ermenilerin sözde liderinden bir son dakika haberi geldi.

Karabağ’ın işgalinden sonra 2 Eylül 1991’de ilan edilen, kağıt üstünde kurulan ve hiçbir ülke tarafından tanınmayan sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin lideri Samvel Şahmaranyan, varlığıklarının 1 Ocak 2024’ten itibaren sona ermesini öngören kararnameyi imzaladı.

Kararname yılbaşından önce bütün sözde kurumların tasviye edilmesini emrediyor.

65 binden fazla bölge sakini Ermenistan’a gitti

Ermenistan hükümetinin bu sabah paylaştığı son verilere göre, şimdiye dek 65 bin 36 kişi Ermenistan topraklarına geçiş yaptı. Bölgede yaklaşık 120 bin Ermeni vatandaşının yaşadığı belirtiliyor.

Böylece Dağlık Karabağ’daki Ermeni sakinlerin yarısından fazlası Ermenistan’a taşınmış oldu.

Vardanyan yakalandı

Dağlık Karabağ’daki uluslararası kamuoyunda tanınmayan ayrılıkçı hükümetin eski lideri Rus-Ermeni milyarder Ruben Vardanyan, Ermenistan’a geçmek isterken Azerbaycan güçlerince yakalandı.

Ayrılıkçı Artsakh Cumhuriyeti’ne Kasım 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında başkanlık eden milyarder bankacı Ruben Vardanyan’ın gözaltına alındığını eşi Veronika Zonabend duyurdu.

Telegram üzerinden bir açıklama yapan Zonabend, eşinin dün Karabağ’daki diğer Ermenilerle birlikte Ermenistan’a geçmek isterken gözaltına alındığını söyledi.

    Azerbaycan sınır muhafaza birimi de konuyla ilgili açıklamasında Vardanyan’ın başkent Bakü’ye gönderildiğini ve devlet kurumlarına teslim edildiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir