iPhone 15 Pro Max’in maliyet artışı tepki çekti

Apple, Eylül 2023’te düzenlediği bir etkinlikte iPhone 15 ailesini tanıttı. Serinin en dikkat çekici modeli, fiyatı ve özellikleriyle iPhone 15 Pro Max oldu. Telefon, bir önceki yıl 1.099 dolara piyasaya sürülen iPhone 14 Pro Max‘ten 100 dolar daha pahalı olduğu için de konuşuldu. Peki Apple bu kararı neden aldı? Şirketin üretim maliyetlerinin arttığı iddiaları ortaya çıktı. Yakın zamanda yapılan bir rapor, iki telefon arasındaki maliyet farkını ortaya koydu. İşte detaylar…

Counterpoint tarafından yapılan araştırmaya göre, 8GB + 256GB iPhone 15 Pro Max’in üretim maliyeti, 6GB + 256GB iPhone 14 Pro Max’ten %8 daha yüksek. Bu, Apple’ın maliyet artışını kendisi absorbe edebileceği veya fiyatı tüketicilere daha az etkisi olacak şekilde daha küçük bir miktarda artırabileceği anlamına geliyor. Ancak şirket hiçbiri yapmadı. Bildiğiniz gibi, iPhone 15 Pro Max performans açısından bir güç merkezi.

iPhone 15 Pro Max’in maliyet artışı tepki çekti

Bunun en büyük nedeni, TSMC’nin 3nm işlem teknolojisi kullanılarak üretilen Apple’ın yeni nesil mobil işlemcisi A17 Pro. Şirket, bu işlemci sayesinde CPU ve GPU performansını %20 artırdı. Ayrıca, ray tracing ve DLSS benzeri teknolojiler de bu A17 Pro ile hayatımıza girdi. Ne yazık ki, bu performansın bedeli iPhone 15 Pro Max’in maliyetine 30 dolarlık bir artış olarak yansıtıldı.

Apple’ın ilk 5x telefoto kamerası, iPhone 15 Pro Max‘in maliyetinin artmasına başka bir etken oldu. Kamera, 120mm odak uzunluğuna sahip ve ışığı yansıtmak için dört katmanlı bir prizma kullanıyor. Bu, kullanıcıların daha uzak nesnelerin daha net yakın çekimlerini yapmalarını sağlıyor. Apple ayrıca, saniyede 10.000 mikro ayarlama yapabilen 3D sensör-shift OIS teknolojisi kullandı. Bu özellikler, iPhone 15 Pro Max‘in kamera sisteminin iPhone 14 Pro Max’inkinden %34 daha pahalı olmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir