Google Drive sorununu çözmeye odaklanıyor

9to5Google’ın haberine göre Google, sorunun Masaüstü için Drive uygulamasından kaynaklandığını belirterek sorunu kabul etti.

Sorun açıkçası oldukça endişe verici. Google’ın destek forumlarındaki bir kullanıcı, düzenli olarak güncelledikleri bir gider e-tablosunun neredeyse son beş yıla ait tüm verileri kaybettiğini ve sürüm geçmişinin en son sürümü Ocak 2019 olarak gösterdiğini söyledi. “Bunda tüm önemli veriler olduğu için gerçekten çok kızgınım. Elimde herhangi bir başka kopya da yok. Bu verinin ne pahasına olursa olsun geri alınmasını istiyorum.” Başka bir yorumda ise sürücünün Mayıs 2023’e geri döndüğü, sonraki tüm verilerin kaybolduğu ve diğerlerinin de benzer sorunlar bildirdiği belirtildi.

Dün yayınlanan bir gönderide Google, “Masaüstü için Drive kullanıcılarının sınırlı bir kısmını etkileyen bir soruna ilişkin raporları araştırıyoruz ve daha fazla güncellemeyle döneceğiz” dedi.

Google Drive sorununu çözmeye odaklanıyor

Sorunun Masaüstü için Drive v84.0.0.084.0.4.09’u etkilediği belirtildi. Kullanıcılara, Masaüstü için Drive’da “hesabın bağlantısını kes” seçeneğini tıklamamaları ve burada ayrıntılı olarak açıklandığı gibi DriveFS adlı belirli bir uygulama klasörünü silmemeleri veya taşımamaları tavsiye edildi. Sabit sürücünüzde yer varsa, uygulama veri klasörünün bir kopyasını almanız da öneriliyor.

Google, silinen dosyaları kurtarmak (veya en azından kontrol etmek) için çeşitli yollar sunuyor. Buna artık 30 gün sonra otomatik olarak boşaltılan çöp kutusunun kontrolü de dahil. Silinen veya taşınan dosyaları ilgili tarihle birlikte gösteren etkinlik panelini kontrol etmek de iyi bir fikir. Ancak Google’ın destek forumu kullanıcılarına göre, bu son sayı için etkinlik panelinde dosyaların kaybolduğu görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir