FIFA’nın Yeni Tercihi Bu Dev Altcoin: Algorand’ı Bıraktı!

FIFA, piyasaya sürülen ilk 100 koleksiyonun sahiplerine 2026 FIFA Dünya Kupası finaline “güvenli” bilet alma şansı verecek dijital koleksiyonlar çıkarıyor. Organizasyon ayrıca NFT koleksiyonlarını Polygon Blockchain’e taşıyor. Bu gelişme altcoin projesi için yeni bir kilometre taşına işaret ediyor.

FIFA, Algorand’ı bırakıp bu altcoin projesine geçiş yaptı!

Dünyanın en popüler sporunun uluslararası yönetim organı olan FIFA, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Buna göre, bu hafta içinde sahiplerine 2026 Dünya Kupası’nın final maçını izleme fırsatı verecek sınırlı sayıda dijital koleksiyon ürünü piyasaya sürecek. FIFA ayrıca açıklamada, şu hususlara yer verdi:

İlk olarak 100 dijital koleksiyon ürünü satışa sunulacak … ve 2026 FIFA Dünya Kupası final bileti alma şansı sunan en nadir koleksiyon ürünlerini içerecek. Polygon ağında toplam 900 dijital koleksiyon daha çıkarılacak ve OpenSea platformunda kullanıma sunulacak.

FIFA, NFT’leri başlangıçta Algorand üzerinde basmıştı. Ancak şimdi web3 oyun projeleri arasında popüler bir Blockchain olan bu yaklaşan koleksiyonun ikinci aşamasıyla Polygon’a geçmeyi planlıyorlar. Açıklamada, gelecekteki FIFA dijital koleksiyon lansmanları için de altcoin Polygon’u kullanacağını belirtti.

Dünya Kupası başlarken NFT adımı geldi

FIFA geçen yıl “FIFA+ Collect “i ilk kez duyurduğunda, “dünyanın dört bir yanındaki futbol taraftarlarına benzersiz dijital koleksiyon parçalarına uygun fiyatlarla sahip olma şansı” sunacak diye açıklama yapmıştı. NFT’deki drop, FIFA Kulüpler Dünya Kupası 2023’ün yarın Suudi Arabistan’da başlayacak olması nedeniyle gerçekleşti.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere NFT işlem hacimleri 2023’te dramatik bir düşüş gördü. Bununla birlikte, son zamanlarda biraz toparladı. Ancak, Bored Ape Yacht Club gibi üst düzey koleksiyonlardan PFP NFT’lerin bazen milyonlarca dolara satıldığı son boğa koşusu sırasındaki seviyelerin hala çok altında. Bununla birlikte büyük markalar, dijital koleksiyon girişimleriyle süper hayranlara hizmet etme ve onlardan para kazanma fırsatlarını takip etmeye devam etti.

FIFA, Modex’i devraldı

FIFA ayrıca Modex’in platformunun “stratejik yönetimini” devralacağını duyurdu. Bu platform, halihazırda birkaç futbol markalı dijital koleksiyon çıkarmış durumda. Modex CEO’su Francesco Abbate konuya ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Abbate, “Dijital koleksiyonlar, taraftarların favori oyuncuları, takımları ve sevdikleri oyunla etkileşime girme yollarını artırıyor. Bu hedefi gerçekleştirme konusunda FIFA’yı desteklemekten onur duyuyoruz” dedi.

Bazı şirketler, profesyonel sporları tüketicilerle bağlantı kurmak için bir araç olarak kullanıyor. Şimdi, Blockchain ve kripto alanında faaliyet gösteren çeşitli şirketler de buna başvuruyor. Örneğin, kripto borsası OKX, Manchester City ile bir sponsorluk anlaşması yaptı. Diğer tarafta, Fransız fantezi spor oyun şirketi Sorare’nin İngiltere Premier Ligi ile bir ortaklığı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir