ABD’nin Suriye’deki üssüne İHA saldırısı

Suriye’de Fırat Nehri’nin batı yakasındaki İran destekli gruplar, Deyr El Zor ilinde ABD askerlerinin konuşlandığı Ömer Petrol Sahası Üssü’ne insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırı düzenledi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fırat Nehri’n batı yakasında konuşlanan İran destekli gruplar, ABD güçlerinin konuşlu olduğu Ömer Petrol Sahası Üssü’ne birden fazla kamikaze İHA ile saldırı gerçekleştirdi.

AA’nın aktardığına göre saldırıda can kaybına ilişkin bilgi bulunmuyor, ABD tarafından henüz saldırıya ilişkin açıklama yapılmadı.

ABD, 28 Ocak’ta Suriye-Ürdün sınırındaki Amerikan üssüne yönelik saldırıya karşılık olarak 3 Şubat 2024 tarihinde Suriye ve Irak’ta İran devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırısıyla vurulduğu duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ABD’nin Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği bombardımanın “ABD’nin sadece gerginlik ve istikrarsızlığın artmasına yol açacak yeni bir maceracı ve stratejik hatası” olduğunu söylemişyi. ABD saldırılarında Irak’ta 16, Suriye’de 23 kişinin öldüğü bildirildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir