Uzmanına sorduk… İzmir yangını ayrıntıları… Aman dikkat sizin de başınıza gelebilir

İzmir Narlıdere’de bulunan ve ünlülerin ikamet adresi olarak bilinen 4 bloklu bir sitenin 8 katlı apartmanında yangın çıktı. Yangın yaklaşık 3.5 saat sonra kontrol altına alındı. Binanın dış cephesinin ve dairelerin içerisinde bulunan yanıcı tahta kaplamalar yangının büyümesine neden oldu. Olay yerinde yaşananların görgü tanıkları ve Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Evrim Aksoy son gelişmeleri Odatv İzmir Haber Müdürü Gamze İşler’e anlattı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Evrim Aksoy bina içerisinde gerekli incelemeleri ekip arkadaşlarının gerçekleştirdiğini ve teknik raporu en kısa zamanla basınla paylaşacaklarını ifade etti. Aksoy binada çıkan yangınla ilgili ilk gözlemlerini aktardı. ‘’Artık rant odaklı imalatlardan vazgeçilmesi gerektiği ülke olarak 6 Şubat depreminin etkilerini henüz üzerimizden atamamışken bugün de burada başka bir felaketle karşı karşıyayız. İlgili mevzuatlarda çok net tanımlanır, binaların cephelerinin yanmaz malzemelerden ya da alev tutucu malzemelerden yapılması gerektiği ifade edilir. Fakat buradaki gözlemlerimiz kuralın çiğnendiği ve dikkate alınmadığı yönünde.”

Buradaki sorumlu yalnızca müteahhit mi diye sorduğumuz Aksoy şöyle cevapladı; “Bu süreci bütünlüklü olarak değerlendirmek gerekir çünkü imalatlar ilk önce proje ile başlar, projenin en başından itibaren bütün denetimlerin bağımsız, tarafsız kurum ve kuruluşlar tarafından denetiminin yapılması gerekir. Mevzuatları ve bilimi referans alarak denetimlerinin yapılması gerekir. O yüzden süreci bütünlüklü olarak değerlendirmek doğru olandır.”

Aksoy sözlerine şöyle devam etti: “Bizler bilimi ve tekniği referans aldığımız zaman bu felaketlerin önüne geçebileceğiz. İmalatlar sürecinde tarafların hepsinin dahil olduğu denetimlerin ve imalatların rant odaklı değil de insan odaklı imalatlar olmaya başladığı zaman biz bu felaketlerden kurtulabileceğiz. Rant odaklı değil, insan yaşamı odaklı çalışılırsa felaketlerden kurtulmak sürpriz değildir.”

Bilirkişi raporunda herhangi bir üstünü örtme durumu yaşanabilir mi sorusunu ise Aksoy şöyle yanıtladı; “Raporda bazı gerçeklerin örtüleceğini düşünmüyorum, fakat maalesef ülkemizde şu anda güvenilir bir noktada mı, söylediğiniz rapor öyle mi çıkacak çok emin değilim fakat bizim Makine Odası Mühendisleri Odası olarak çıkaracağımız ve yayınlayacağımız teknik rapor tarafsız, bağımsız ve bütün çıplaklığı ile olacak.”

İzmir Narlıdere’de yangının çıktığı binaya yakın oturan vatandaş yaşadığı şoku ve yaşananları anlattı: “Dün akşam saatlerinde başlayan yangında bazı evlerdeki can dostların ve binanın altında ola pet shoplardaki hayvanların yaşamını kaybettiğini ifade etti. Yangının hızla dağılmasının ve yaklaşık 3 saat sonra kontrol altına alınamamasının en önemli sebeplerinden birinin binanın dış ve dairelerin içerisindeki yanıcı malzeme olan tahtalardır.”

Zaman zaman patlama seslerinin duyulduğu yangın, binada sakinleri için, ekiplerce tahliye çalışması yürütüldüğü kaydedildi.

Gamze İşler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*