İş insanı Haluk Özbek: ‘Depremin yaşattığı ekonomik tahribat ihracatla aşılır’

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ekonomiye etkileri üzerine bir rapor hazırladı. Raporda, depremlerin mali hasarının 84,1 milyar dolar düzeyinde olması beklendiği ifade edildi.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yüksek İstişare Üyesi Haluk Özbekise konuyla ilgili, “Ülkemizin deprem yaralarını sarması 100 milyar dolar üzeri görünüyor. Depreme dayanıksız binalarını acilen dönüştürülebilmesi, bundan sonra yapılacak her inşaatın depreme dayanıklı yapılabilmesi için acilen 500 milyar dolar üzeri kazançlı-katma değerli ihracata ihtiyaç var. Güvenli, konforlu ve kaliteli binalar için tabii ki daha bilimsel yönetmeliklere, çok iyi düzenlenmiş kanunlara ihtiyaç var. Fakat ciddi maddi imkanlara da ihtiyaç var.

Kısacası ülkenin daha yaşanabilir olması, refah seviyesinin artırılması için de bu hedefe ulaşmalıyız. Yıllık 250 milyar dolarlık ihracatımızı zaten garanti yapıyoruz. İlaveten yıllık 10 milyon dolar ihracat yapacak 25 bin şirkete daha ihtiyaç var. Üretici ve sanayiciler daha fazla motive ve teşvik edilirse maksimum 5 yılda bu hedefi yakalarız. Bu ülkede bu potansiyel fazlasıyla var. Saloni olarak son 4 yılda ihracatımızı 3 kat artırarak 2022’de 70 ülkeye 19,5 milyon dolar ihracat yaptık. 2023 yılı için de 25-30 milyon dolar ihracat hedefiyle çalışıyoruz. Bu artışı pekala diğer tüm şirketlerimizde de başarabiliriz” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir